A5 Válcová věž vnitřního hradu Tisk

IMG_3004faVálcová věž (A5) vpravo nad brankou využívá jako podnože severovýchodní skalní břit, který se pod ní rozšiřuje a narůstá do výšky. Vnější průměr věžeUmístění prvku při patě je 6,2 m, směrem nahoru se mírně zužuje. Vnitřní oválný prostor byl rozdělen dřevěnými stropy uloženými na patrové ústupky, takže nejnižší podlaží má průměr 2,3 m a patro nad ním 3,0 m. Podle bizarního torza zdiva nad patrem měla věž minimálně ještě jedno podlaží.

Problematická je zatím otázka vstupu do věže. Poměrně zachovalý portál v přízemí (schází pouze levá část ostění a práh), obrácený k severovýchodu a přístupný dnes z hradby nad brankou do vnitřního hradu, se uzavíral dveřmi z vnitřku chodbičky, zastropené čtyřmi dřevěnými povaly. Ty byly podle dendrochronologického datování vyrobeny z dubu káceného v zimě 1248-49 (Kyncl, 2004). Dveře - pokud tu vůbec byly – se kupodivu nezajišťovaly obvyklou zasouvací závorou. Naproti tomu vyústění chodbičky do místnosti věže bylo podle lůžka ve zdivu závorou zajišťováno, bylo tedy rovněž uzavíráno dveřmi, i když jejich ostění již schází - zůstal pouze pískovcový práh. Avšak závora zajišťovala dveře z chodbičky, tedy proti proniknutí z věže ven (vězení ?). Tento nezvykle opačný smysl uzavírání podtrhuje navíc pozdější úprava, kdy podle zbytku zdiva, zasahujícího i dnes ve spodní části do profilu vnějšího ostění, byl snad celý portál z vnějšku překryt zdí.

IMG_3007faA5vezvnitrschemaPodle toho je možno předpokládat,že věž byla vybavena ještě jedním vstupem, a to buď v jihozápadní výseči obvodového zdiva, dnes až na malý vnitřní zbytek při patě zcela ztržené, nebo v předpokládaném vyšším podlaží. Ostatní obvodové zdivo přízemí a patra je totiž až na popsaný vstup bez otvorů.

Zapojení věže v systému obrany, zejména komunikačně, je tedy zatím nejasné. Zajímavý je v tomto smyslu předpokládaný východní objekt vstupního dvorku (purkrabství), k němuž se svým portálem, byť později asi zdivem překrytým, přes 3,5 m širokou proluku nad dvorkem obrací.

 

Zdroj: Ing. Ivan Lehký, Hrad Osek

Aktualizováno Neděle, 01 Srpen 2010 20:16