Hlavní strana Zajímavosti v okolí Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla PDF Tisk Email

IMG_7464fa2

Východně od kláštera žil svými světskými i duchovními záležitostmi Starý Osek s kostelem sv. Petra a Pavla, přestavěný v barokním slohu v roce 1714. Na starém hřbitově rozloženém kolem této sakrální stavby zaujme empírový pomník od saského dvorního sochaře J. F. Petricha. Z latinského nápisu na něm se dovídáme, že na cestě k teplickým léčebným pramenům zde 12. října 1802 zemřel saský princ Josef de Saxe. Tato informace však není úplná, skutečnost byla romantičtější. Saský princ, oblíbenec ruské carevny Kateřiny II., byl totiž zabit pod hradem Ryzmburkem v souboji s ruským knížetem Ščerbatovem.

Kostel, vystavěný na místě původního románského kostela, se nachází ve východní části obce při silnici do Duchcova. Kostel je dlouhodobě uzavřený. V průčelní západní věži je na dřevěné konstrukci zavěšen zvon z 15. století a zvon bez nápisu. V lucerně věže se nacházejí dva litinové hodinové cymbály.

 

Zdroj: www.osek.cz a www.wikipedie.cz

Aktualizováno Středa, 04 Srpen 2010 09:36
 
© Copyright www.hradosek.cz • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.